Mandylion (Obraz Nie Ręką Ludzką Uczyniony)

···Mandylion (Obraz Nie Ręką Ludzką Uczyniony)

Mandylion (Obraz Nie Ręką Ludzką Uczyniony)

600 

Ikona Chrystusa Nie Ręką Ludzką Uczyniona (Mandylion). Nazwa pochodzi od legendy, która mówi o tym, że Chrystus otarł Twarz płótnem, na którym Jego Oblicze się utrwaliło, a to płótno miało być przekazane królowi Edessy Abgarowi, który został przez to oczyszczony od trądu. Ikona na lipowej desce z tradycyjnym gruntem kredowo-klejowym, ozdobiona wypukłym ornamentem, malowana temperą żółtkową mineralnymi pigmentami: ochra czerwona i złota, włoska ziemia zielona, biel ołowiowa, hematyt, czerń z winorośli. Wymiar ikony 12/ 12 cm

Kategoria:

Ikony, które powstają w mojej pracowni, namalowane są na lipowych deskach z naturalnych gruntem na bazie kleju skórnego z kredą. W pracy stosuję tradycyjne dla techniki temperowej mineralne pigmenty oraz spoiwo na bazie kurzego żółtka z winem lub octem winnym. Złocenia wykonywane są złotem płatkowym 23 karaty. Każda ikona powstaje z miłości do Boga i sztuki i jest wynikiem mojego ponad dwudziestoletniego doświadczenia. Studia artystyczne i teologiczne oraz nauka bezpośrednio u ikonografów rosyjskich służy mocnym wsparciem w mojej pracy. Za ten długi czas moje pracy zdążyły znaleźć swoje domy w bardzo wielu krajach na świecie, w domach prywatnych i w świątyniach.

Ikona wymaga wnikliwego studiowania teologii i technologii, dopiero przy połączeniu tych dwóch powstaje głębia, którą ikona posiada. Z cienkich warstw temperowych przekaz nauki Kościoła potrafi przez wiele wieków przetrwać, żeby być bliskim dla współczesnego człowieka. To jest dla mnie wielki zaszczyt, że kontynuuję tę piękną tradycję w swojej pracowni.