Technika

·Technika
Technika 2020-09-11T06:11:54+03:00

Technika

O technice można mówić w nieskończoność i nie wyczerpać tematu. W dużym skrócie: jeśli mam już opracowaną ikonografię, zaczynam od lekkiego szkicu pędzlem, który nanoszę na deskę przy pomocy jasnych złocistych odcieni tempery. Daje to możliwość uchwycenia kompozycji. Stopniowo dodaję ciemniejsze pigmenty, konkretyzując rysunek. Na koniec precyzuję rysunek czerną albo brązem. Następny krok to złocenia, tu się zaczyna cały proces przygotowania podłoża, gruntowanie, szlifowanie i t. d. Dopiero po naniesieniu zestawu klejącego i odczekaniu, aż odpowiednio wyschnie, można nakładać złoto. Do tego jest potrzebna specjalna zamszowa poduszka i nóż obustronny oraz pędzel-łapka, na który cieniutkie złote płatki się pobiera i przekłada na deskę ikonową. Potem dociskanie, czekanie, polerowanie. Dopiero teraz można malować. Jeśli złota nie było, zaczynam od tła. Jak zawsze w temperze nie wolno zrobić grubej warstwy, zawsze dużo subtelnych i cienkich. I dalej cały ten proces warstw, długich kresek, laserunków, poszukiwania sensu życia, czekania, aż farba wyschnie. I tak dalej…

Materiały

Pracuję nad ikoną zgodnie z tradycją, ikony powstają na deskach lipowych z sezonowanego drewna, używam naturalnego gruntu kredowo-klejowego oraz pigmentów mineralnych z żółtkowym spoiwem, złota płatkowego i muszelkowego 23.75 karaty oraz zabezpieczam ikony werniksem na bazie oleju lnianego.

Zamówienia

Przyjmuję zamówienia: ikony Chrystusa, Trójcy Świętej, Matki Bożej, Archaniołów i świętych do domowej modlitwy lub do kościoła, jako prezent na Komunię Świętą, ślub, rocznicę; ikony świętego patrona; ikony ze scenami z Ewangelii, (Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie i t. D.). Ikonę niewielkich rozmiarów, od 15/21 cm do 25/30 cm trzeba zamawiać nie mniej, niż za miesiąc, większe deski — od dwóch miesięcy i dłużej.

Zapytaj o ikonę

Dostawa i opłata

Wypełnioną umowę w dwóch egzemplarzach wysyłam razem z ikoną i proszę o wysłanie jednego egzemplarza do mnie po dostarczeniu ikony. Gotowe ikony ze sklepu internetowego można kupić z 100% przedpłatą na konto 51 2490 0005 0000 4000 5324 1744 Alior Bank. Zamówienia przyjmuję przy 50% przedpłaty na konto, następne 50% są opłacane przed wysyłką.

Dostawa InPost jest bezpłatna, (inne sposoby wysyłki są płatne według taryfy przewoźnika). Przesyłka będzie dobrze zapakowania przeze mnie oraz ubezpieczona u przewoźnika.

Wzór umowy o dzieło przy zakupie ikony