Tempera

·Tempera
Tempera 2020-09-11T04:23:59+03:00

Tempera

W mojej pracowni stosuję głównie temperę jajową. Jest to połączenie pigmentów mineralnych ze spoiwem z żółtka. Najpierw trzeba to żółtko, pozbawione nawet śladów białka, wymieszać z białym winem lub octem winnym, a następnie zmieszać z pigmentami. Ja używam głównie historycznych pigmentów, takich jak lapis lazuli, malachit, różne ochry, ugry, umbry, Sieny, czerń z winorośli, caput mortuum, hematyt, biel ołowiową. Z tych, które zaczęto produkować w XIX wieku lubię błękit pruski i czerwień kadmową. Każdy pigment ma własny charakter. Tak ochra francuska jest kryjąca, a bliski w kolorze ugier – półprzezroczysty. Lapis lazuli nie lubi zbyt drobnego roztarcia, zaś potrzebuje dużej ilości spoiwa, bo jest chudym pigmentem. Czerń z winorośli źle się łączy z wodą, natomiast doskonale ze spoiwem. Caput mortuum potrzebuje dodatkowego utarcia na tablicy marmurowej, a hematyt jest gładki jak masło. Jeden pigment kosztuje na wagę złota, jak błękit Fra Angelico, a inny można nakopać u siebie w ogródku, na przykład czerwień żelazowa. Z każdym trzeba się zaprzyjaźnić i poznać.

Zamówienia

Przyjmuję zamówienia: ikony Chrystusa, Trójcy Świętej, Matki Bożej, Archaniołów i świętych do domowej modlitwy lub do kościoła, jako prezent na Komunię Świętą, ślub, rocznicę; ikony świętego patrona; ikony ze scenami z Ewangelii, (Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie i t. D.). Ikonę niewielkich rozmiarów, od 15/21 cm do 25/30 cm trzeba zamawiać nie mniej, niż za miesiąc, większe deski — od dwóch miesięcy i dłużej.

Zapytaj o ikonę

Dostawa i opłata

Wypełnioną umowę w dwóch egzemplarzach wysyłam razem z ikoną i proszę o wysłanie jednego egzemplarza do mnie po dostarczeniu ikony. Gotowe ikony ze sklepu internetowego można kupić z 100% przedpłatą na konto 51 2490 0005 0000 4000 5324 1744 Alior Bank. Zamówienia przyjmuję przy 50% przedpłaty na konto, następne 50% są opłacane przed wysyłką.

Dostawa InPost jest bezpłatna, (inne sposoby wysyłki są płatne według taryfy przewoźnika). Przesyłka będzie dobrze zapakowania przeze mnie oraz ubezpieczona u przewoźnika.

Wzór umowy o dzieło przy zakupie ikony