Chrystus Pantokrator

···Chrystus Pantokrator

Chrystus Pantokrator

1 000 

Ikona Chrystusa Pantokratora, w tłumaczeniu z języka greckiego – Wszechwładcy. Chrystus tak przedstawiany jest nie tylko najwyższym Kapłanem ale także Panem całego Wszechświata. Słowo Pantokrator pojawia się w Nowym Testamencie: w Drugim Liście do Koryntian św. Pawła, „będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami – mówi Pan wszechmogący (Παντοκρατωρ)” (2 Kor 6, 18, i w Apokalipsie św. Jana.

Ikona na sezonowanej desce lipowej z gruntem kredowo-klejowym malowana mineralnymi pigmentami (włoska ziemia zielona, biel ołowiowa, ochra czerwona i złota, czerwień kadmowa hematyt, czerń z winorośli, lapis lazuli). Nimb ikony złocony złotem płatkowym 23 karaty. Ikona jest oprawiona w ręcznie zdobioną ramę. Wymiar 18/24 см.

Kategoria:

Ikony, które powstają w mojej pracowni, namalowane są na lipowych deskach z naturalnych gruntem na bazie kleju skórnego z kredą. W pracy stosuję tradycyjne dla techniki temperowej mineralne pigmenty oraz spoiwo na bazie kurzego żółtka z winem lub octem winnym. Złocenia wykonywane są złotem płatkowym 23 karaty. Każda ikona powstaje z miłości do Boga i sztuki i jest wynikiem mojego ponad dwudziestoletniego doświadczenia. Studia artystyczne i teologiczne oraz nauka bezpośrednio u ikonografów rosyjskich służy mocnym wsparciem w mojej pracy. Za ten długi czas moje pracy zdążyły znaleźć swoje domy w bardzo wielu krajach na świecie, w domach prywatnych i w świątyniach.

Ikona wymaga wnikliwego studiowania teologii i technologii, dopiero przy połączeniu tych dwóch powstaje głębia, którą ikona posiada. Z cienkich warstw temperowych przekaz nauki Kościoła potrafi przez wiele wieków przetrwać, żeby być bliskim dla współczesnego człowieka. To jest dla mnie wielki zaszczyt, że kontynuuję tę piękną tradycję w swojej pracowni.