Gruntowanie desek i przyrządzanie spoiwa żółtkowego

··Gruntowanie desek i przyrządzanie spoiwa żółtkowego

Nagranie z naszych zajęć w Pracowni Ikonograficznej przy parafii Prawosławnej w Krakowie, w którym postaram się szczegółowo przedstawić proces gruntowania desek ikonowych. Podaję też tekst z przepisem na grunt. Nie jest to przepis uniwersalny, pasuje do konkretnego króliczego kleju, którego używamy w pracowni.

  • 9 g kleju + 91 g wody, klej wrzucić do zimniej wody, zostawić na 3-6 g. żeby spęczniał. Potem podgrzać do 60 C na łaźni wodnej (najlepiej wyłączyć zaraz jak się rozpuści). Ciepłym klejem pomalować deskę.
  • Gdy deska wyschnie, tym samym ciepłym klejem przykleić gazę, dokładnie rozprostować szczególnie we wgłębieniach.
  • Przygotować grunt z kleju i kredy pozłotniczej. 9 g kleju + 91 g wody, klej wrzucić do zimniej wody, zostawić na 3-6 g., podgrzać do 60-70 C, wsypać powoli 150 g kredy. Zostawić, nie mieszając na godzinę lub dłużej.
  • Podgrzać, przecedzić przez drobne sito.

Pierwsze dwie warstwy nakładać ciepły grunt pędzlem i wcierać ręką, kolejne warstwy można robić zimnym gruntem, szpachelką lub kartą bankową, będzie mniej bąbelków. Przed nakładaniem kolejnej warstwy czekamy, aż poprzednia wyschnie. W ciągu dnia można zrobić 2-3 warstwy, jeśli będziemy się spieszyć, grunt może spękać.

Trzeba zrobić około 8-12 warstw, w zależności od grubości nakładanych warstw i zaplanowanych prac z tym gruntem, później wyszlifować papierem ściernym (najpierw grubszym, w kolejnych etapach coraz drobniejszym).

Przepis medium żółtkowego:

  1. Bardziej tłuste medium: 1 część żółtka+0,5 części wody+0,5 części octu winnego
  2. Bardziej chude medium: 1 część żółtka+1 części wody+1 części octu winnego

Zamówienia

Przyjmuję zamówienia: ikony Chrystusa, Trójcy Świętej, Matki Bożej, Archaniołów i świętych do domowej modlitwy lub do kościoła, jako prezent na Komunię Świętą, ślub, rocznicę; ikony świętego patrona; ikony ze scenami z Ewangelii, (Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie i t. D.). Ikonę niewielkich rozmiarów, od 15/21 cm do 25/30 cm trzeba zamawiać nie mniej, niż za miesiąc, większe deski — od dwóch miesięcy i dłużej.

Zapytaj o ikonę

Dostawa i opłata

Wypełnioną umowę w dwóch egzemplarzach wysyłam razem z ikoną i proszę o wysłanie jednego egzemplarza do mnie po dostarczeniu ikony. Gotowe ikony ze sklepu internetowego można kupić z 100% przedpłatą na konto 51 2490 0005 0000 4000 5324 1744 Alior Bank. Zamówienia przyjmuję przy 50% przedpłaty na konto, następne 50% są opłacane przed wysyłką.

Dostawa InPost jest bezpłatna, (inne sposoby wysyłki są płatne według taryfy przewoźnika). Przesyłka będzie dobrze zapakowania przeze mnie oraz ubezpieczona u przewoźnika.

Wzór umowy o dzieło przy zakupie ikony
2020-11-08T14:33:19+03:00